Ostravice u Freuda 1970

Ostravice u Freuda 1970

Ostravice u Freuda 1970

Ostravice u Freuda 1970

Dolores Tichá

Dolores Tichá

Vystavovatelé 1970 detailně

Vystavovatelé 1970 detailně

První výstava

První výstava

1970 vystavovatelé

1970 vystavovatelé

Moto Václav Špála

Moto Václav Špála

Lidoví umělci 1970

Lidoví umělci 1970 titulek

Výstava roku 2020

Výtvarná skupina Petra Pezruče v Ostravici oznamuje všem svým příznivcům a návštěvníkům, že tradiční Výstava zájmové umělecké činnosti konaná každoročně v červenci v Ostravici se vzhledem k aktuální koronavirové situaci v letošním roce 2020 nekoná.

Je nám líto, že k tomuto dochází v roce, kdy slavíme 50. výročí od zahájení první výstavy v roce 1970.. O to více se již těšíme na připravu následujícího ročníku v roce 2021.

Připomeňme několika fotografiemi 1. ročník výstavy v roce 1970.

Výstava roku 2019, galerie

Výstava modelů kostelů Beskyd Jana Blizňáka instalována v Paskově

Dne 4.9.2019 byla zahájena slavnostní vernisáží výstava dřevěných modelů kostelů z Beskyd a Pobeskydí

našeho člena JANA  BLIZŇÁKA. Jedná se o ÚPLNOU sbírku VŠECH  kostelů a kaplí v Beskydech a Pobeskydí -

celkem se jedná o 25 staveb, z toho 16 kostelů a 9 kaplí.

 

Nutno poznamenat že se jedná o zmenšené stavby přesně zachovávající měřítko skutečné stavby

Tuto úplnou a jedinečnou sbírku autor vytvořil v uplynulých téměř 30 letech, jednotlivá díla byla součástí už mnoha výstav v Moravskoslezském kraji.

Zveme tímto všechny příznivce do výstavní síně zámku Paskov, ul. Nádražní 1 v  Paskově. Výstava začala 4.9.2019 a je trvalá.

Více informací o autorovi a jeho díle je možné si přečíst v rozhovoru zdeKarel Sikora

 • dřevěné šperky

Člen:

Karel Sikora

Obor:

dřevěné šperky

Člen od roku:

2012

Kontakt:

777718444

E-mail:

ksikora@seznam.cz

Narodil jsem se v roce 1962 a pracuji jako geolog a technik těžby zemního plynu v Beskydech ve firmě Unigeo, a.s. Své zálibě – amatérské výrobě dřevěných šperků – se věnuji asi od svých dvaceti. Mám rád dřevo jako materiál a pracuji hlavně s tvrdými dřevy domácími (třešeň, švestka, jabloň, šeřík, ořech) a dnes, v době internetu, i s dřevy cizokrajnými (olivovník, palisandr, eben, pink ivory, ovangol). Snažím se nechat vyniknout přirozenou krásu dřeva, proto výrobky nemořím ani nebarvím, konečnou povrchovou úpravou je ruční leštění.

 

 Výstava roku 2019

 

Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici, spo­lek

pořádá 46.ročník

 

Výstavy Zájmové umělecké činnosti v Beskydech

 

v termínu od 6.července 2019 do 3.srpna 2019

v sále Základní školy v Ostravici.

 

Slavnostní zahájení proběhne v sobotu dne 6.července 2019 v 10:00 hodin. Kulturní program zahájení obohatí svou lidovou hudbou, zpěvem cimbálová muzika Kotci, zatančí a zazpívá foklórní soubor Ondrášek z Janovic, výstavu otevře lašský král Zdeněk Vilém Krulikovský

Pozvánku s detailními informacemi k výstavě můžete stáhnout zde

 

Letáček k nahlédnutí zde

 

Výstava se koná nově v prostorách sálu Základní školy Ostravice, orientační mapka zde

 

Luděk Vančura prezentuje svůj Ráj dřevěných soch 

S radostí oznamujeme, že člena naší Výtvarné skupiny Luďka Vančuru z Ostravice navštívila na podzim letošního roku redakce České televize a natočila s ním vánoční díl pořadu Toulavá kamera, který byl vysílán dne 16.prosince 2018 v 10 hodin na programu ČT 1 České televize. Luděk Vančura zde prezentuje svou sbírku dřevěných soch Ráj dřevěných soch, jenž je ke shlédnutí v zahradě vedle Obecního úřadu Ostravice.         Video z pořadu je ke zhlednutí na webu České televize zde.

Výstava roku 2018

Výtvarná skupina Petra Pezruče v Ostravici oznamuje všem svým příznivcům a návštěvníkům, že tradiční Výstava zájmové umělecké činnosti konaná každoročně v červenci v sále hotelu Freud se v letošním roce 2018 nekoná z  organizačně-technických důvodů.

Výstava roku 2017, galerie

Naši členové na FM Salonu 2017

 

Dne 12.10.2017 byla zahájena slavnostní vernisáží tradiční výstava

FM SALON 2017

výtvarníků z regionu Pobeskydí.

Oznamujeme, že téměř desítka členů naší Výtvarné skupiny se účastní letos již 13.tého ročníku oblíbené výstavy 

(Jarmila Janečková, Josef Kozel, Stanislav Gorný, Jan Satina, Olga Marie Fidzinská, Jiří Pajač, Anna Sumcová)

 

a zveme tímto naše příznivce do prostor bývalé textilky  Slezanu na Veselé,

ul.Těšínská 2292 ve Frýdku-Místku.

 

Výstava potrvá do 9.11.2017.

 

Výstava roku 2017

 

Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici, spo­lek

pořádá jubilejní     45.ročník 

 

VýstavY zájmové umělecké činnosti  v  Beskydech

 

 v termínu od 1.července 2017     do 22.července 2017

v sále hotelu Freud v Ostravici.

 

Slavnostní zahájení proběhne v sobotu dne 1.července 2017  v 10:00 hodin.

Výstavu uvede Lašský král Zdeněk Vilém Krulikovský, zatančí folklórní soubor Grunik,

k příjemné atmosféře zahraje cimbálová muzika Kotci

 

 

Pozvánku s detailními informacemi k výstavě můžete stáhnout zde

 

 

Výstava roku 2016, galerie

Výstava roku 2015, galerie

Výstava 2016

 

Výtvarná skupina Petra Bezruče

 v Ostravici, spolek pořádá

 

Výstavu zájmové umělecké činnosti v Beskydech

 

2. července 2016 – 16. července 2016

v sále hotelu Freud v Ostravici

 

Výstava je ukázkou práce lidových tvůrců, kteří vystavují své obrazy, grafiku, samorosty, keramiku, dřevořezby, práce z kovu, práce ze dřeva, paličkování, výšivky, háčkování, vitráže, šperky a jiné ukázky lidové tvorby. 

 

Zveme Vás na slavnostní zahájení dne 2. července 2016 v 10:00 h­odin.

, Kulturní program zahájení obohatí svou lidovou hudbou, zpěvem a tancem cimbálová muzika Kotci a folklórní soubor Grunik.

 

 

 

=============­========================­========================

 

 

 

Jan Blizňák dokončuje sbírku modelů dřevěných kostelů

Člen Výtvarné skupiny Petra Bezruče Jan Blizňák z Frýdku-Místku dokončuje svou sbírku dřevěných modelů kostelů Moravskoslezského kraje, na níž pracuje už dvacet let. Poslední ve sbírce bude kostel v Albrechticích u Českého Těšína. Rozhovor s ním najdete na webovém portále idnes.cz

 

 

Pozvánka na výstavu Jaromíra Červenky

Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu fotografií našeho člena  Jaromíra Červenky ve vnitřních prostorách chaty Prašivá. Výstava se koná od 31. 3. 2016 do 30. června 2016 a je přístupná v obvyklé otevírací době chaty Prašivá. Motto výstavy Pojďme do Beskyd, neseďme doma. Autor  chce touto formou výstavy přispět ke zdárné činnosti nových chatařů chaty Prašivá.

Pozvánka na výstavu

Naše členka Jarmila Janečková srdečně zve na výstavu obrazů a plastik „ATMOSFÉRA  V  KRAJINĚ“, která se koná v Galerii u chemiků při SPŠCHG OSTRAVA, Středoškolská 1, Ostrava – Zábřeh, od 23. 11. do 18. 12. 2015.  Pondělí až pátek od 7:00 do 15:00 hod. Srdečně zveme k návštěvě. <o:p></o:p>

Zahájení výstavy 2015

V sobotu 27. června 2015 proběhlo za účasti mnoha návštěvníků slavnostní zahájení výstavy. Páska byla přestřižena starostou obce Ostravice panem Mališem, ke slavnostní pohodě zahrála cimbálová muzika Kotci a zatančil folklórní soubor Grunik. Lašskou hymnu zazpíval lašský král Zdeněk Vilém Krulikovský. Děkujeme všem návštěvníkům, že vytvořili velmi pěknou atmosféru při zahájení výstavy. 

Video ze zahájení výstavy můžete shlédnout zde. 

<o:p></o:p>

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=oMKXGSgiR­Zc

Výstava v roce 2015

Zveme Vás tímto na již 43. ročník pravidelně pořádané Výstavy zájmové umělecké činnosti v Ostravici, která se v letošním roce uskuteční v termínu od 27. 6. 2015 do 18. 7. 2015. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 27. června 2015 v 10:00 hodin v sále hotelu Freud. Kulturní program zahájení obohatí svým vystoupením folklórní soubor Grunik, k pro­gramu přispěje svým vystoupením laš­ský král Zdeněk Vilém Krulikovský, k pří­jemné atmosféře zahraje cimbálová muzika Kotci.<o:p></o:p>

POZVÁNKA NA VÁNOČNÍ VÝSTAVU

Naše členka Jarmila Janečková vás tímto srdečně na svou výstavu originálních obrazů, plastik a drobné plastiky s vánočními motivy. Výstava se koná v předvánočním čase od 3. 12. do 18. 12. 2013 v galerii „U Chemiků“ při SPŠCHG  Ostrava, Středoškolská 1, Ostrava – Zábřeh, pondělí  – pátek, od 7 – 15 hod

Termín výstavy

Výtvarná skupina Petra Pezruče v Ostravici oznamuje všem svým příznivcům a návštěvníkům, že tradiční Výstava zájmové umělecké činnosti konaná každoročně v červenci v sále hotelu Freud se v letošním roce 2013 NEKONÁ z důvodu generální rekonstrukce hotelu Freud. Zároveň skupina oznamuje, že již letos začne příprava příštího ročníku výstavy v roce 2014 a již teď můžeme oznámit, že v rámci výstavy v roce 2014 mimo tradičních vystavovatelů bude prezentovat své práce i několik nově přijatých členů. Věříme, že výstava v nově rekonstruovaných prostorách přinese nové podněty a že tradiční Výstavě zájmové umělecké činnosti v Beskydech všichni návštěvníci zachovají přízeň a společně s organizátory výstavy budeme moci v příštím roce zahájit novou éru Výstavy zájmové umělecké činnosti.

jednatelka

Výstava roku 2012

POZVÁNKA NA VÝSTAVU OBRAZŮ A PLASTIK

JARMILY JANEČKOVÉ  

                      s názvem    „BES­KYDSKOU BRÁNOU“

Výstava se koná v GALERII U CHEMIKŮ při SPŠCHG v Ostravě-Zábřehu,

Středoškolská 1,ve dnech  od  2. 11. 2012  do  30. 11. 2012, návštěvní hodiny

jsou  od 7 do 15 hod., po dohodě s paní Hablovou(tel.č­.724231157)  i déle.

VÝSTAVA 2012 ukončena

Letošní čtyřicátý druhý ročník výstavy umělecké činnosti v Beskydech skončil. Všem návštěvníkům z domova i ze zahraničí touto cestou děkujeme a těšíme se na brzkou shledanou zase v příštím roce.

Výstava 2012 - ZAHÁJENA

42. ročník výstavy zájmové umělecké činnosti byl úspěšně zahájen a slavnostní páska byla přestřižena při zpěvu lašské hymny. Zahájení letošného ročníku také zpestřilo vystoupení dětského „malého“ a „velkého“ folklórního souboru Grunik. Pro příjemnou pohodu zahrála cimbálová muzika Kotci.

Výstava 2012

Zveme Vás tímto na naši pravidelně pořádanou výstavu výtvarné skupiny Petra Bezruče, která se v letošním roce uskuteční 1. 7. 2012 do 4. 8. 2012.

Slavnostní zahájení proběhne v neděli 1. července 2012 v 10:00 h­odin.

Výstava roku 2011

V pořadí již čtyřicátá prvá výstava se konala ve dnech 3. července až 6. srpna 2011. Navštívilo ji celkem 2 244 návštěvníků, kteří shlédli díla 44 členů našeho sdružení. Na výstavě si návštěvníci mohli zakoupit  rukodělné práce od lidových tvůrců.

Galerie výstavy roku 2010

 Jubilejní čtyřicátá výstava se konala ve dnech 3. července až 7. srpna 2010. Navštívilo ji celkem 2718 návštěvníků, kteří shlédli díla 49 členů našeho sdružení.

Pozvánka na výstavu Jaromíra Červenky

Naši členové vystavují během roku i mimo sdružení. Mezi mnohé patří i pan Jaromír Červenka, který od 9.10.2011 v Muzeu Metylovice vystavuje své fotografie pod názvem „Metylovice jak je (ne) znáte“.

Výstavu je možno shlédnout každou sobotu a neděli až do 15.1.2012 v době od 14:00 do 16:00 hod. 

Všechny srdečně zve jménem svým Jaromír Červenka.

Marcela Cabáková

Pozvánka na výstavu paní Janečkové

Dovolte mi abych Vás touto cestou pozvala na samostatnou prodejní výstavu naší členky paní Jarmily Janečkové.

Tato výstava se uskuteční v ter­mínu 18.10.-22.11.2011 v Mís­tní knihovně v Řepištích, Mírová 178, Řepiště

Návštěvní dny

úterý:   10–12 hod. a 13–17 hod.

pátek:   9–12 hod. a 13–15,30 hod.  

Paní Janečková zde prezentuje své obrazy (malbu kombinovanou technikou, velkých, středních i malých rozměrů) s přírodní tématikou pod názvem „Cestou…“ a také plastiky různých rozměrů (malé obrázky,kachle). 

Všechny zájemce paní Janečková zve a přeje příjemný kulturní zážitek a děkuje předem za účast. 

Marcela Cabáková

Pozvánka na výstavu

Vážení návštěvníci našich www stránek. Dovolte mi, abych Vás touto cestou pozvala na výstavu FM SALON 2011 na které vystavuje jedna z našich členek a to paní Michaela Kolaříková. Příjedmný zážitek přeji

Marcela Cabáková

Irena Holubová

Jarmila Milatová

 • encaustickéobrazy, perličkové stromky<!--[if gte mso 10]>

Jana Španihelová

 • výrobky z pedigu

Jakub Urbásek

 • práce ze dřeva                      

  Člen:

  Jakub Urbásek

  Obor:

  Práce ze dřeva

  Člen od roku:

  2011

  Kontakt:

  Trojanovice

  E-mail:

  urbasekjakub@gma­il.com

             

  Narodil jsem se v Novém Jičíně a téměř celý svůj dosavadní život prožil v okolí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovi. Od dětství mě bavilo pobývat ve zdejších lesích a kopcích, kde jsem byl v neustálém styku mimo jiné se dřevem, ze kterého jsem rád tvořil, vyřezával a vyráběl všelijaké věci, načež jsem se vyučil stolařem a tahle profese mě doposud živí. 

  Před nedávnou dobou jsem si splnil svůj letitý sen a pořídil jsem si soustruh k rozšíření svého tvůrčího záběru. Na něm se snažím dle své intuice a momentální múzy podtrhnout povahu a krásu toho, či onoho dřeva. 

Helena Hanselová-Satinová

 • šité šperky                         

  Člen:

  Helena Hanselová-Satinová

  Obor:

  Šité sperky

  Člen od roku:

  2011

  Kontakt:

  Ostravice

  Telefon:

  739 514 973

  E-mail:

  helena.hanselo­va@seznam.cz

             

  Rodačka z Ostravice, jíž od dětství, vedená svým otcem – malířem a řezbářem, se zabývá různými výtvarnými technikami. Inspiraci nachází v krásné a zároveň divoké beskydské přírodě. V současnosti se věnuje technice šitého šperku z korálků.

Karla Kopcová

 • umělecké drátování<!--[if gte mso 10]>

Pozvání na výstavu naší členky MICHAELY KOLAŘÍKOVÉ

Chtěla bych na tomto místě upozornit na činnost našich členů i mimo výtvarnou skupinu.

Tímto Vás chci jménem paní Michaely Kolaříkové pozvat na její květnovo-červnovou výstavu, budete-li chtít, můžete nachviličku potěšit svou dušičku.

Výstavá se koná v Městské knihovně v Místku od 19. 5. do 29.6.2011

a nese název Michaela Kolaříková fotografie a kresby „Ať žije láska vůkol i v nás“

Výstava je otevřena v době provozu knihovny /u kina Vlast/

Podívejte se na video z vernisáže výstavy.

Schůze 20.5.2011

Dne 20.5.2011 proběhla členská schůze výtvarné skupiny Petra Bezruče v Ostravici.

Poděkování návštěvníkům

Jubilejní čtyřicátou výstavu v roce 2010 navštívilo celkem 2718 návštěvníků. Všem touto cestou DĚKUJEME za přízeň a těšíme se, že naší skupině zůstanou věrní i v letošním roce a letech dalších.

Výstava v plném proudu

Dne 3.7.2010 byla slavnostně otevřená naše jíž čtyřicátá výstava.

Při otevření nechyběli ani naši členové. Jediný ze zakládajících členů našeho sdružení pan Jan Satina, který se stále aktivně podílí na přípravách výstav a samotném vystavování. Nechyběla ani jeho sestra paní Františka Pituchová (lidová básnířka a vypravěčka) a předseda pan Miloslav Fajkus, který krátkým proslovem celou výstavu zahájil. Na otevření výstavy se nezapomněla přijet podívat TV Polar a Frýdeckomístecký deník.

40. ročník výstavy zájmové umělecké činnosti

INFO pro členy

Letošní čtýřicátá výstava se uskuteční od 3. 7. 2010 do 7. 8. 2010Drobné organizační údaje:

Brigáda je 30. 6. 2010 (týká se těch, kteří se na ní přihlásili).

Instalace a přejímka exponátů proběhne dne 1. 7. 2010 od 13:00 do 17:00 hodin.

Další informace (prodej, likvidace výstavy, a další) jste obdrželi v pravidlech pro prodej.

Galerie výstavy roku 2009

Prázdninová výstava se konala od 5. července 2009 do 8. srpna 2009. Návštěvníci měli možnost shlédnout exponáty od 46 členů naší skupiny. Přivítali jsme 2781 návštěvníků. Na schůzi 18. 9. 2009 výboru výtvarné skupiny padla jednoznačně podpora přípravě jubilejní výstavy s pořadovým číslem 40 v příštím roce 2010.

Martina Válková

 • vazba ze sušených květin

Člen:

Martina Válková

Obor:

Vazba ze sušených květin

Člen od roku:

1995

Kontakt:

Nová Ves

E-mail:

martina.flower@sez­nam.cz

Tel:

603 845 682

Vystudovala jsem Střední zahradnickou školu v Ostravě a od té doby se věnuji aranžérské činnosti, která mě stále baví. Upřednostňuji přírodní a tvarem zajímavé materiály. Používám nejen tuzemské, ale i zahraniční druhy rostlin. Preferuji jemnost a decentnost vazby. Své výrobky prezentuji na různých jarmarcích, poutích a výstavách v okolí Beskyd, jelikož žiji v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí. V roce 2009 jsem se začala věnovat i technice malování na trička. Netradiční dílna, ve které vytvářím svá aranžmá, je také ke shlédnutí pro veřejnost. Budu se na Vás těšit ….

 

Výstava zájmové umělecké činnosti v Beskydech

Dne 18. 9. 2009 se uskutečnila schůze výboru výtvarné skupiny na které mimo jiné proběhlo i zhodnocení 39.ročníku výstavy. 

Výstavu v roce 2009 navštívilo celkem 2781 návštěvníků. Všem touto cestou DĚKUJEME za přízeň a těšíme se, že navštívi i v příštím roce naší již čtyřicátou výstavu. Na její organizaci jsme začali již nyní pilně pracovat.

------------------------------------------------------------------------------------------------ 

39. ročník výstavy skončil. Děkujeme všem, kteří výstavu navštívili a zveme Vás v příštím roce na jubilejní čtyřicátou výstavu, kterou připravujeme a o termínu jejího konání Vás budeme včas informovat.                                                                                                                            Děkujeme za Vaši návštěvu

------------------------------------------------------------------------------------------------

Výstava probíhá od 5.7.2009 do 8.8.2009, v hotelu Freud Ostravice. Zahájení výstavy 5.7.2009 od 10.00

Výstavu je možno shlédnout po dobu konání vždy od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hod.

Těšíme se na Vaši návštěvu

 

 

Výstava roku 2008

08 * 2816 x 2112 * (1.52MB)10 * 2816 x 2112 * (1.5MB)11 * 2816 x 2112 * (1.49MB)16 * 2816 x 2112 * (1.45MB)18 * 2816 x 2112 * (1.48MB)19 * 2816 x 2112 * (1.43MB)21 * 2816 x 2112 * (1.5MB)24 * 2816 x 2112 * (1.49MB)37 * 2816 x 2112 * (1.46MB)41 * 2816 x 2112 * (1.5MB)42 * 2816 x 2112 * (1.47MB)44 * 2816 x 2112 * (1.49MB)46 * 2816 x 2112 * (1.49MB)47 * 2816 x 2112 * (1.5MB)52 * 2816 x 2112 * (1.51MB)56 * 2816 x 2112 * (1.51MB)

Dle stanov sdružení to byl opět volební rok. Na členské schůzi 29. 2. 2008 byl volen výbor výtvarné skupiny Petra Bezruče. Jeho předsedou byl opět zvolen p. Miloslav Fajkus. Prázdninová výstava se konala od 5. července 2008 do 9. srpna 2008. Diváci (počet 3045) mohli shlédnout práce a exponáty od 49 členů skupiny.

Výstava roku 2007

01 * 2816 x 2112 * (1.51MB)07 * 2816 x 2112 * (1.47MB)16 * 2816 x 2112 * (1.48MB)17 * 2816 x 2112 * (1.48MB)21 * 2816 x 2112 * (1.5MB)23 * 2816 x 2112 * (1.49MB)29 * 2816 x 2112 * (1.51MB)31 * 2816 x 2112 * (1.5MB)32 * 2816 x 2112 * (1.49MB)36 * 2816 x 2112 * (1.55MB)44 * 2816 x 2112 * (1.49MB)48 * 2816 x 2112 * (1.5MB)52 * 2816 x 2112 * (1.51MB)53 * 2816 x 2112 * (1.53MB)54 * 2816 x 2112 * (1.51MB)55 * 2816 x 2112 * (1.49MB)

Výstava umělecké zájmové umělecké činnosti probíhala od 7. července 2007 do 11. srpna 2007. Vystavovalo celkem 55 lidových tvůrců. Počet návštěvníků na výstavě cca tři tisíce.

Výstava roku 2006

01 * 2288 x 1712 * (779KB)03 * 2288 x 1712 * (818KB)05 * 2288 x 1712 * (789KB)14 * 2288 x 1712 * (791KB)15 * 2288 x 1712 * (828KB)19 * 2288 x 1712 * (806KB)23 * 2288 x 1712 * (837KB)27 * 2288 x 1712 * (846KB)29 * 2288 x 1712 * (803KB)38 * 2288 x 1712 * (830KB)40 * 2288 x 1712 * (790KB)42 * 2288 x 1712 * (808KB)45 * 2288 x 1712 * (812KB)46 * 2288 x 1712 * (809KB)53 * 2288 x 1712 * (830KB)55 * 2288 x 1712 * (841KB)

Tento rok byl pro nás volebním rokem. Dne 28. 4. 2006 byl zvolen nový výbor, který připravoval opět tradiční prázdninovou výstavu, která probíhala od 15.července 2006 do 15. srpna 2006. Výstavu navštívilo 3 300 návštěvníků.

Výstava roku 2005

05 * 2288 x 1712 * (842KB)08 * 2288 x 1712 * (816KB)11 * 2288 x 1712 * (858KB)14 * 2288 x 1712 * (816KB)17 * 2288 x 1712 * (799KB)25 * 2288 x 1712 * (832KB)27 * 2288 x 1712 * (816KB)31 * 2288 x 1712 * (793KB)33 * 2288 x 1712 * (813KB)41 * 2288 x 1712 * (812KB)45 * 2288 x 1712 * (787KB)48 * 2288 x 1712 * (811KB)54 * 2288 x 1712 * (826KB)57 * 2288 x 1712 * (822KB)59 * 2288 x 1712 * (838KB)62 * 2288 x 1712 * (809KB)

V tomto roce jsme zopakovali velikonoční výstavu v restauraci u Tkáčů od 18. 3. do 20. 3. 2005. Hlavní pozornost jsme soustředili na prázdninovou výstavu, která proběhla od 9.července 2005 do 13. srpna 2005. Byla to jubilejní 35. výstava. Vystavovalo 38 členů našeho sdružení.

Výstava roku 2004

03 * 2288 x 1712 * (776KB)06 * 2288 x 1712 * (827KB)09 * 2288 x 1712 * (841KB)16 * 2288 x 1712 * (792KB)22 * 2288 x 1712 * (831KB)23 * 2288 x 1712 * (837KB)25 * 2288 x 1712 * (793KB)31 * 2288 x 1712 * (812KB)34 * 2288 x 1712 * (815KB)35 * 2288 x 1712 * (797KB)37 * 2288 x 1712 * (798KB)41 * 2288 x 1712 * (816KB)47 * 2288 x 1712 * (847KB)51 * 2288 x 1712 * (810KB)53 * 2288 x 1712 * (818KB)56 * 1625 x 1220 * (1.2MB)

V 2004 byly uspořádány 2 výstavy
 1. Velikonoční , probíhala v sále restaurace u Tkáčů, podle vyjádření návštěvníků výstava byla úspěšná.
 2. Tradiční výstavu od 17. července 2004 do 21. srpna 2004 o prázdninách navštívilo celkem 3 500 návštěvníků. V kronice čteme pochvalné názory.

Antonín Balaš

 • kresba

Člen:

Antonín Balaš

Obor:

Kresba, malba

Člen od roku:

2002

Kontakt:

Staré Hamry

E-mail:

Tel:

732 531 572

Jíž v mládí jsem rád kreslil, zejména motivy z Beskydské přírody. Absolvoval jsem výtvarný kurs u akademického malíře pana Hrnčířka z Frenštátu pod Radhoštěm. Mimo kreslířské techniky jsem se pokoušel i o akvarel a olejomalbu. Během produktivních let jsem však tuto zálibu z časových důvodů zanedbával. Dle možností jsem navštěvoval výstavy a galérie, což mne inspirovalo k tomu, aby jsem se v důchodu svému koníčku plně věnoval. Po zhodnocení mých prací, jsem byl přijat mezi členy Výtvarné skupiny Petra Bezruče, kde se zúčastňuji každoročních výstav. Jiným způsobem se zatím neprezentuji.

Igor Balaš

 • dřevořezby

Věra Bedrunková

 • paličkovaná krajka – vazba ze sušených květin

Člen:

Věra Bedrunková

Obor:

Paličkovaná krajka

Člen od roku:

2003

Kontakt:

Hlučín

E-mail:

palickovani@sez­nam.cz

Tel:

723 280 799

Pocházím z Frýdku-Místku, kde jsem žila do svých 19 let. Nyní žiji v Hlučíně, kde jsem v dřívější době vyučovala na Národní škole. Než jsem odešla na zasloužený odpočinek absolvovala jsem školu Uměleckých řemesel v Brně u paní Malátové. Technika paličkování mě zaujala natolik, že se jí stále věnuji, několik let vedu kurz paličkování v kulturním domě v Hlučíně. Obrázky vypracovávám podle vzoru zakoupených ve Vamberku, drobné ozdoby a šperky jsou výtvorem mé fantazie. Každoročně před svátky jara a vánočními svátky paličkuji na zámku ve Frýdku-Místku. Na ostravické výstavě se vždy snažím vystavit něco nového.

Helena Bílková

 • výšivky

Jarmila Bílská

 • malba

Člen:

Jarmila Bílská

Obor:

Malba

Člen od roku:

2009

Kontakt:

Malenovice

E-mail:

jarmila.bilska@sez­nam.cz

Tel:

774 664 474

Pocházím z malebné vesnice Malenovice u Frýdlantu nad Ostravicí. K malování jsem vždy tíhla, ale až od roku 2006 se malbě věnuji intenzivně. Motivuje mě příroda, nádherné staré stavby a jelikož bydlím na vesnici v horách, mám k tomu blízko. Maluji rudkou, suchým pastelem, džokondou a olejem.

 

Marta Blažková

 •   malba na hedvábí

Jan Blizňák

 •   dřevomodelářství

Člen:

Jan Blizňák

Obor:

Dřevomodelářství

Člen od roku:

1993

Kontakt:

Frýdek-Místek

E-mail:

vlasta.blizna­kova@seznam.cz

Tel:

607 189 905

Narozený v roce 1943, původním povoláním horník, později personalista. Jako penzista pracuje na dohodu o pracovní činnosti – promítač filmů. Modelářství, jako jedné z více mimopracovních činností, se věnuje od dětství. V prvopočátcích to byla letadla, lodě, dřevěné domečky apod., poté až dosud jsou to modely dřevěných sakrálních staveb. Zastoupené jsou primárně kostely a následně drobná dřevěná lidová architektura – kapličky a zvoničky. Vše z oblasti Beskyd a Pobeskydí. K zajištění věrohodnosti  a originality modelů, při srovnání se skutečnou stavbou, s ohledem na složitý procesní a pracovní postup, se tak děje za podpory odborné literatury. Jako člen „Výtvarné skupiny Petra Bezruče“ prezentuje předmětné výsledky prací každoročně na výstavě v Ostravici a dle požadavků na dalších místech v regionu za spolupráce muzejních pracovníků.

 

Jana Březinová

 • samorosty

Marcela Cabáková

 • křížková výšivka

Člen:

Marcela Cabáková

Obor:

Křížková výšivka

Člen od roku:

1999

Kontakt:

Frýdlant nad Ostravicí

E-mail:

m.cabakova@sez­nam.cz

Tel:

777 262 290

Pocházím z Janovic u Frýdku-Místku, kde jsem bydlela do svých 15 let. V Janovicích jsem od svých šesti let navštěvovala kroužek ručních prací kde mě přivedli k vyšívání, které mi zůstalo jako koníček dodnes. Snažím se každý rok vystavovat něco nového. Zabývám se tzv. počítanou křížkovou výšivkou. To znamená, že na látce není nic předtištěno a předloha pro vyšívání je jen v tištěné podobě na papíře ve formě značek, nebo barevných čtverečků. Vyšívám na kvalitní zahraniční materiály s pravidelnou vazbou, kvalitními bavlnkami, které nepouští barvu. Z mého snažení obvykle vznikne obrázek, nebo ubrus. Pokud by jste měli o některý z mých výrobků zájem, lze dohodnout jeho zhotovení na zakázku.

Pavel Červenka

 • dřevořezby

Jaromír Červenka

 • fotografie

Člen:

Jaromír Červenka

Obor:

Fotografie

Člen od roku:

2007

Kontakt:

Frýdek-Místek, tel:734636045

E-mail:

jarek.cervenka@vol­ny.cz

WWW:

www.500px.com/ja­romircervenka

Povoláním jsem vývojář software. Jako příležitostný fotograf se věnuji fotografování od svých 28 let, kdy jsem začínal s klasickou fotografií. S nástupem digitální fotografie jsem přešel k digitální technice, kterou nyní používám většinově. Neupřednostňuji konkrétní techniky fotografie, pokud cítím smysl, pak pro vyjádření myšlenky také využiju metodu post-processingu s využitím počítače. Tématicky se věnuji fotografii krajinářské, zátiší, architektura, reportáž a jiné. Rád zachycuji také okamžiky lidské činnosti. Spřízněnost s Beskydami a náklonnost ke všemu „beskydskému“ mne přivedla ke skupině Petra Bezruče v Ostravici.

Romana Čupová

 • keramika

Michal Dubkanič

 • dřevořezby

Stanislav Fabiánek

 • kovářské práce

Miloslav Fajkus

 • kovářské práce

Člen:

Miloslav Fajkus

Obor:

Kovářské práce

Člen od roku:

1989

Kontakt:

Frýdlant nad Ostravicí

E-mail:

Tel:

720 410 824

Vyučil se kovářem a podkovářem, později pracoval v technické funkci. Kovářstvím se zabývá jako svou zálibou, zvláště nyní v důchodu. Pochází z Pstruží, dnes bydlí ve Frýdlantě nad Ostravicí. Kromě práce s kovem rád maluje, vedl pěvecký soubor a působí v řadě společenských funkcí. Od roku 1991 je předsedou naší skupiny. Pod jeho vedením došlo k rozšíření činnosti do jiných oborů.

Julie Fajkusová

 • výšivky, háčkovaní

Člen:

Julie Fajkusová

Obor:

výšivky, háčkovaní

Člen od roku:

1989

Kontakt:

Frýdlant nad Ostravicí

E-mail:

Tel:

Učitelka v důchodu. Pochází z Ostravice. Od roku 1972 bydlí ve Frýdlantě nad Ostravicí. Kromě výšivek také ráda háčkuje překrásné ubrusy, dečky a tím vyplňuje volný čas v důchodu. Její práce udělají radost mnoha obdarovaným – zvláště ženám.

Olga Marie Fidzinská

 • vosková batika

Jarmila Flaková

 • keramika

Člen:

Jarmila Flaková

Obor:

Keramika

Člen od roku:

1980

Kontakt:

Ostrava

E-mail:

Tel:

Keramikou se zabývám třicet let. Modeluji nástěnné kachle s přírodní tématikou. Své práce vytvářím především ze šamotové hlíny, které po vypálení glazuji. Svá díla jsem vystavovala i mimo skupinu převážně v kulturních zařízeních v Ostravě. Dílnu mám v podhůří Beskyd na své chalupě. Má tvorba mě stále baví a proto stále aktivně tvořím a vystavuji.

Josef Franek

 • dřevořezby

Martin Gavlas

 • kovářské práce

Leoš Fridrišek

 • dřevořezby

Stanislav Gorný

 • dřevořezby

Jarmila Gvardová

 • modelování

Stanislava Habrová

 • malba

Člen:

Stanislava Habrová

Obor:

malba

Člen od roku:

2008

Kontakt:

Ostrava

E-mail:

habrovas@volny.cz

Tel:

Prvního plenéru jsem se zúčastnila v rámci studia na Pedagogické fakultě v Ostravě.

Kreslili jsme pastelem podzimní krajinu na Grúni. Žasla jsem, jak rychle se v přírodě mění světlo, stíny i barvy.

Po následném experimentování s náměty i výtvarnými technikami jsem se ke krajinomalbě vrátila. Každoročně jezdíme na krajinářské kurzy do Jeseníků, Poodří, na Vysočinu a do Beskyd.Ty jsou mi nejbližší, protože zde jezdím od útlého dětství. Obrazy jsem vystavovala na skupinových výstavách i samostatně.

Loni jsem se poprvé zúčastnila výstavy s výtvarnou skupinou Petra Bezruče na Ostravici (38.ročníku).

 

 

Markéta Hrabcová

 • vizovické pečivo

Anna Hrbáčová

 • výšivky

Jarmila Janečková

 • plastiky, obrazy

Člen:

Jarmila Janečková

Obor:

Plastiky, obrazy

Člen od roku:

2004

Kontakt:

Frýdlant nad Ostravicí

E-mail:

janeckova.jar­mila@email.cz

Tel:

737 947 662

Narodila se 2.1.1955 v Novém Bohumíně, žila a studovala v Ostravě a nyní žije a tvoří v Beskydech, ve Frýdlantu nad Ostravicí. Vystudovala SEŠ a Střední výtvarnou školu – obor propagační výtvarnictví v Ostravě. Od roku 1982 se účastní regionálních výstav, také jako členka Klubu výtvarníků Domu kultury v Ostravě a od roku 1989 jako samostatná výtvarnice prezentuje svou tvorbu v galeriích a výstavách po celé republice. Tvoří větší i malé plastiky a širokou škálu miniatur. Největší tvůrčí prostor ji poskytuje kombinovaná technika, monotyp a olejomalba. V letech 1993–1997 svými díly dotváří také různé interiéry (kavárnu V+V Pedra ve Znojmě, lázně v Jeseníku, Domov důchodců v Hranicích na Moravě, baletní sál ZUŠ v Ostravě 1, dětské oddělení fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, MŠ v Ostravě Kunčičkách apod.)

Technika tvorby: plastiky, obrazy – kombinovaná technika, kresba, monotyp, dekorativní malba, olejomalba

Uskutečněné výstavy:

1982 – Ostrava – s Klubem výtvarníků KD Vítkovice

1993 – Jihlava – samostatná výstava v ART galerii SaŠa B. Sarnové

1993–1997 – realizace výtvarných návrhů pro interiéry (viz výše)

2000 – Ostrava-Zábřeh – výstava v galerii U chemiků

2000 – Frýdlant nad Ostravicí – výstava MOZAIKA

2000–2001 – samostatná výstava v prostorách AUTO-TICHÝ v Ostravě

2001 – Ostrava-Poruba v COS TERČ a v galérii ART JJ Na hradbách

2002 – Frýdlant nad Ostravicí – výstava MOZAIKA

2003 – Ostrava-Zábřeh – samostatná výstava v galerii U chemiků

od roku 2004 – Ostravice – každoroční výstava s výtvarnou skupinou Petra Bezruče

2006 – Ostrava – samostatná výstava v galerii U chemiků

2009 – Samostatná výstava v Ostravě-Přívoze ve Slezském vinařském centru

2010 – Samostantná výstava v Ostravě-Zábřehu v galérii U chemiků v SPŠCH a gymnáziu.

2011 – Autorská výstava s názvem „CESTOU“-Čeladná-v Památníku Josefa Kaluse

2011 – Samostatná výstava v místní knihovně ŘEPIŠTĚ

2012 – Samostatná výstava v galerii U CHEMIKŮ při SPŠCHG v Ostravě- Zábřehu

Inspiraci pro svou tvorbu hledám především v přírodě, v rozmanitosti ročních období, denních proměnách a ve všem ojedinělém, tajemném a krásném co je v ní obsaženo. Příroda je sama o sobě dokonalým malířem a já se jí snažím přiblížit a napodobit, zvěčnit její dokonalost, učit se a čerpat z ní sílu. Je to pro mě nevyčerpatelná inspirace a posedlost, která nekončí a nikdy nezklame. Ukáže správnou cestu, které věřím, jsem její součástí a mám ji v úctě. Pomocí různých výtvarných technik se snažím realitu, ale i své sny a představy uskutečnit. Někdy je to pozvolné, dlouhé hledání a jindy zase okamžitá exploze nápadů. Ráda pracuji s kontrastem a světlem. Mou snahou je, aby má tvorba působila pozitivně, aby potěšila a to i ty motivy, které zachycují ponurou atmosféru, protože i ta má své kouzlo. Tvořím vždy pocitově a i reálná předloha musí mít pro mě určité kouzlo, abych ji mohla ztvárnit.

 

Irena Jurásková

 • háčkovaná krajka

Václav Kavka

 • práce se dřevem

Člen:

Václav Kavka

Obor:

Dřevořezby

Člen od roku:

Kontakt:

Staré Hamry 270

E-mail:

Tel:

   
   
   
   
   
   
Narodil jsem se v roce 1932. Jako lesník jsem ve svém zaměstnaní pracoval se dřevem, které mě zaujalo pro svůj vzhled, barvu a kresbu. Časem jsem se snažil tento materiál přeměnit v něco, co slouží, zdobí a především potěší mé okolí. Začalo to vyhledáváním, sběrem a úpravou samorostů. Později jsem se začal věnovat moření dřeva, do kterého následně ryji různé motivy přírody, nebo používám jen dřevoryt. Své výtvory zhotovuji i technikou vypalování elektrickou jehlou. V poslední době se zabývám dřevořezbou, ve které mohu v plné míře zobrazit krásu přírody.

Milan Kraut

 • výrobky z paroží

Eva Klimšová

 • keramika, dřevořezba

Dagmar Kmětíková

 • paličkovaná krajka

Irena Kočí

 • paličkovaná krajka

Miroslav Koláček

 • samorosty

Člen:

Miroslav Koláček

Obor:

Samorosty

Člen od roku:

1990

Kontakt:

Štramberk

E-mail:

Tel:

731 069 797

   
   
   
   
   
   
Jsem vyučený zámečník a až do svého důchodu jsem pracoval jako údržbář v těžkém provozu. Díky mému koníčku samorostům jsem si vždycky dokázal odpočinout a relaxovat. Při dlouhých procházkách lesem s očima otevřenými jsem tak vnímal nejen krasy přírody, ale i dary jež nás obklopují a čím dál častěji jsem se vracel s plnými náručemi surových kořenů. Ty jsem pak postupem času opracovával a vdechoval jim život. Tak se z kořenů stromu stávaly baletky, ptáci, sportovní figuríny, hadi. Časem jsem svůj repertoár rozšířil na svícny, tužky ale i květinové stolky, které jsou vhodným přírodním doplňkem do různých místnosti. Doufám, že má třicetiletá práce bude ještě dlouho dělat radost mé rodině, ale i vám návštěvníkům naší výstavy v Beskydech.

 

 

 

Michaela Kolaříková

 • kresba, fotografování

Člen:

Michaela Kolaříková

Obor:

Kresba, fotografování

Člen od roku:

2010

Kontakt:

Sviadnov

E-mail:

michaela_kola­rikova@centrum­.cz

Tel:

   
   
   
   
   
   
Jsem člověk kreativní, citlivý a milující přírodu, který hledá a nachází inspiraci všude kolem sebe. Narodila jsem se rok po založení Výtvarné skupiny Petra Bezruče. Svými fotografiemi vzdávám hold krásám přírody a ve svých abstraktně-symbolických kresbách zobrazuji své prožitky (lihovým perem na papír, pyrografickým perem na dřevo). V plánu mám I další techniky. Větší zkušenosti v oblasti fotografie jsem získala absolvovaním Lidové konzervatoře v Ostravě, obor výtvarná fotografie v letech 1996–1998. Jelikož jsem dříve více jen tvořila, v současné době jsem dostala možnost vytvořené vystavovat. Činím tak od roku 2008, nejprve v mé rodné obci Kozlovice, poté v obci, kde nyní žiji – ve Sviadnově (knihovna) a naposledy v Galerii Pod sovou ve Frýdku-Místku, kde jsem dostala příležitost od V-klubu výtvarníků F-M, kteří mne mezi sebehezky přijali v roce 2008. Stálou miniexpozici mám umožněnou v prostorách Mandlovny ve Sviadnově, ul. Ostravská 95, kde jsem i k zastižení. Jste srdečně vítáni. „Je tolik krásy kolem nás i v nás, zachycujme ji a podělme se o ní jak nejlépe umíme.“

Hana Kosztyuová

 • výšivky

Karel Koval

 • dřevořezby

Člen:

Karel Koval

Obor:

Dřevořezby

Člen od roku:

2008

Kontakt:

Malenovice 180

Telefon:

558 675 817

Mobil:

723 048 517

Narodil jsem se v roce 1954 v Metylo­vicích. Nyní žiji v Malenovicích. Jsem zaměstnán jako výpravčí vlaků ČD. Své zálibě se věnuji od roku 2007. Líbí se mi dřevo jako materiál, které samo o sobě je krásné. Abych zdůraznil jeho krásu, většinou je spojuji s liniemi ženské postavy. Pracuji s jakýmkoliv druhem dřeva (nejčastěji s tvrdým), které je mi dostupné.  Výrobky impregnuji olejem, popřípadě včelím voskem, výjimečně je lakuji.

 

Josef Kozel

 • samorosty

Člen:

Josef Kozel

Obor:

Samorosty

Člen od roku:

1999

Kontakt:

Skalice u Frýdku-Místku

E-mail:

panjokozel@sez­nam.cz

Tel:

605 190 658

„Rozvíjet vlastní představivost lze ve volné přírodě bez omezení. Anatomie kořenů i větví stromů přináší pastvu pro oči.“ Josef Kozel, nar. 1945, žijící a tvořící ve Skalici u Frýdku-Místku na kopci s výhledem nad okolní krajinou si umí poradit s každým druhem listnatého i jehličnatého stromu. Čím složitější tvary, čím větší chaos, tím větší tvůrčí silou vládne. Pestrost umně upravených anomálií kořenů i kmenů či větví vytváří dynamiku děje. Postavy živých tvorů skrývají náboj pohybu. Svědčí o tom víc než dvě desítky výstav ve školách, knihovnách i penzionech a hotelích regionu v 21. století. KD Hodonín by taktéž mohl vyprávět. Rozsah velikosti exponátů je značně široký – od trpaslíků až po obry!

Mária Kubalová

 • kukuřičné šustí

Člen:

Mária Kubalová

Obor:

Kukuřičné šustí

Člen od roku:

2007

Kontakt:

Frýdek-Místek

E-mail:

mariakubalova@sez­nam.cz

Tel:

595 174 652, 739 523 850

Pocházím z malé vesničky na Kysucích. Vystudovala jsem VŠE v Bratislavě a PF v Ostravě. Učila jsem na střední škole odborné ekonomické předměty.

Ručním pracím se věnuji od mládí (richelieu, macrame, obrázky ze slámy, suchá vazba…), ale posledních 9 let tvořím „šupolienky“. Jsou to figury z kukuřičného šustí od miniatur až po životní velikost. Figurky žijí vesnickým životem, ukazují tradiční zvyky. Velikonoce a Vánoce jsou období, kdy předvádím své práce na výstavách a jarmarcích. Součástí jsou obvykle ukázky postupů výroby figurek.

Ladislav Kuběna

 • práce ze dřeva

Člen:

Ladislav Kuběna

Obor:

Práce ze dřeva

Člen od roku:

Kontakt:

Frenštát pod Radhoštěm

E-mail:

Tel:

Autor žije ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vyučil se stolařem a pracoval jako frézař dřeva. Dřevo zpracovává i ve svém volném čase na užitečné dřevěné výrobky, které nesou charakteristické znaky vysoké řemeslné zručnosti. Zpracování dřeva se stalo jeho náplní života, prací i zábavou. První znalosti práce v oboru získal od svého dědečka, který byl mistrem ve výrobě dřevěného nádobí a nářadí. Autor tuto tradici udržuje.

Marie Lajmarová

 • malba

Eva Lapčíková

 • vánoční keramika, kraslice

Vladimír Machek

 •  polodrahokamy

Josef Mazoch

 • malba

Petr Mec

 • dřevěné výrobky

Marta Morozová

 • výšivky, gobelíny

Ladislav Ničman

 • dřevo-kovové výrobky

Člen:

Ladislav Ničman, lach

Obor:

Dřevo-kovové výrobky

Člen od roku:

2006

Kontakt:

Staré Hamry

E-mail:

Tel:

737 368 238

Narozen 31.12.1944 bytem Staré Hamry – Lojkaščanka, pocházím ze Svárné Hanky. Obdivoval jsem lidové umění jako je zpěv, hudba apod. Od počátku jsem chodil na Ostravici na výstavy. Zhotovil jsem kříž na Gruni Janikuli, který byl slavnostně vysvěcen na podzim roku 2000. Zhotovil jsem několik výrobků po chatách, kolibách v okolí. Například v Kolibě pod Horů na Dolní Bečvě, na Armaturce na Gruni, na stanici Horské služby na Gruni. Mojí specialitou jsou ozembuchy, na které i hraji na soutěžích Heligónek a jiných akcích.

Josef Pavlica

 • dřevořezby

Libuše Pavlicová

 • drhání

Františka Pituchová

 • koláže – poezie

Člen:

Františka Pituchová

Obor:

Koláže – poezie

Člen od roku:

1986

Kontakt:

Frýdlant nad Ostravicí

E-mail:

Tel:

558 675 823, 737 662 032

Františka Pituchová rozená Satinová. Rodiště Staré Hamry-Hamrovice (nyní Ostravice). Básnířka, lidová vypravěčka, národopisná pracovnice a výtvarnice z Frýdlantu nad Ostravicí. Její tvorba se týká převážně lidové slovesnosti. V posledních letech obohatila tvůrčí úsilí navíc o výtvarnou tvorbu koláží v častém případě kombinovanou s poezii. Vydala sbírky „Mojim rodnym“(1988), zpěvník „Pěsničky od srca“(1995), humorné verše „Hlupoty“(1997), „Postřehy“(2001), „Pozbirane po našimu“(2004). Píše povětšinou v lašském nářečí. Je členkou Národopisné společnosti v Praze. Její tvorba je poznamenána láskou k rodné mluvě a kraji ve kterém žije.

Mojim rodnym Nářečím mluvila jen služka, mi jednou někdo pyšný řek Já posbírala do fěrtuška mluvu rozprávných stařenek, jak poklad vzácných korálů, s pocitem vroucích za ně díků, tu řeč mých rodných horalů vetkávám pro ně do veršíků.

Anna Plchová

- šitá krajka

Člen:

Anna Plchová

Obor:

Šitá krajka

Člen od roku:

1990

Kontakt:

Paskov

E-mail:

anna.plchova@vsb­.cz

WWW:

 

Pracuji jako pedagog na VŠB – TU Ostrava, ve svém volném čase se věnuji ruční práci. Šitá krajka je velmi stará technika. Já používám pro své abstraktní obrázky krajku tvořenou uchycením na pevném drátěného rámu, který se pak zasadí do dřevěného rámečku. Tvořím z příze, provázků, stříhané speciálně barvené kůže. Obrázky jsou doplněny dřevěnými perličkami nebo dřevěnými prvky. Také vytvářím drátěné šité krajky, jsou však dost pracné. Zajímavé jsou taktéž kombinované objekty se šitou krajkou a kožené objekty na dřevěné podložce ze štípaného šindele.

Mgr. Jana Poláchová

 • paličkovaná krajka

Alena Pustková

 • kombinovaná technika

Miroslav Rajský

 • malba

Pavla Rechtenbergová

 • fotografie

Jan Satina

 • malba, dřevořezby

Člen:

Jan Satina

Obor:

Malba, dřevořezby

Člen od roku:

1970

Kontakt:

Ostravice

E-mail:

Tel:

Narozen v roce 1941. Pochází z Ostravice, kde také žije. Pracoval na zdejší pile jako rámovkář. Kreslit začal již v dětství. Později se zdokonaloval pod vedením akademického Malíře L. Parmy. Jeho obrazy zachycují beskydskou přírodu a práci prostých lidí, jak ji autor zná z vlastní zkušenosti. Zachycuje osobitým, romantickým pohledem mizející krásu v proměnách ročních období. Věnuje se také řezbě, která je dokonala do nejmenších detailů. Je zakladatelem výstav na Ostravici a aktivním členem skupiny od jejího založení  a to od roku 1970.

 

Ing. Pavla Skácelová

 • dřevěné šperky, výšivky

Člen:

Pavla Skácelová

Obor:

Dřevěné šperky, výšivky

Člen od roku:

1990

Kontakt:

Vratimov

E-mail:

Tel:

739 501 397

Narodila jsem se v roce 1958. Pracuji jako odpadový hospodář u firmy Severomoravské vodovody a kanalizace. Na výstavu na Ostravici jsem chodila každý rok o prázdninách už jako dítě. Vždy mě ruční tvorba přitahovala. Můj otec – Miroslav Mrkva byl dlouholetým členem výtvarné skupiny Petra Bezruče. Věnoval se dřevořezbě, zejména figurální tvorbě. Já jsem poprvé vystavovala v roce 1990, od té doby jsem členem naší výtvarné skupiny. Na prvních výstavách jsem vystavovala hlavně dřevěné šperky, později také výšivky a malé dřevěné plastiky s přírodními motivy.

Zdeňka Skarková

 • drhání

Aurélie Smelíková

 • Nítěné obrázky

Člen:

Aurelie Smeliková

Obor:

Nítěné obrázky

Člen od roku:

2004

Kontakt:

Albrechtice

E-mail:

Tel:

Narozená v roce 1950. Vytvářením nitěných obrázků a oděvních doplňků se zabývám třicet let. Techniky, které používám při své tvorbě jsou síťování, paličkování, drhání a tkaní.

 

Ing. Magda Soukénková

 • háčkovaná krajka

Milan Staník

 • dřevořezby

Anna Sumcová

 • suchá vazba

Alena Světlíková

 • malba

Člen:

Alena Světlíková

Obor:

Malba

Člen od roku:

1983

Kontakt:

Ostrava

E-mail:

Tel:

733 260 819

Vystudovala farmaceutickou fakultu v Brně. Nyní se věnuje pouze malování.

Petr Ševeček

 • kovářské práce

Magda Šircová

 • pečivo

Irena Toflová

 • vyšívané obrazy

Renata Španíková

 • malba

Bohumír Tkáč

 • dřevořezby

Člen:

Bohumír Tkáč

Obor:

Dřevořezba

Člen od roku:

2007

Kontakt:

Frýdek-Místek

E-mail:

tkacbohumir@sez­nam.cz

Tel:

Vyučil jsem se seřizovačem text. srojů. Práce se dřevem mne vždy přitahovala. V mládí jsem sbíral samorosty. K dřevořezbě jsem se dostal náhodou, po shlédnutí několika výtvorů u známého řezbáře. Pořídil jsem si několik dlátek a začal zkoušet vyřezávat. Dřevořezbě se věnuji asi deset let.

Věra Turoňová

 • keramika

Tomáš Večeřa

 • malba

Člen:

Tomáš Večeřa

Obor:

Malba

Člen od roku:

2004

Kontakt:

Staré Hamry

E-mail:

Tel:

Mnoho lidí ho zná za pultem řeznického špalku. Malbě se začal věnovat ve 40-ti letech, kdy odešel na plný invalidní důchod. Nejraději maluje beskydské potůčky a říčky jakož i malebnou krajinu. Vodní hladina ho fascinuje svou čistotou a průzračnosti. Největší vzor byl u něho beskydský učitel a malíř Leopold Parma.

 

Pavel Vítek

 • malba

Eva Vránová

 • vitráže, malba na sklo

Člen:

Eva Vránová

Obor:

Vitráže, malba na sklo

Člen od roku:

2007

Kontakt:

Koběřice

E-mail:

evavranova@cen­trum.cz

Tel:

604 186 072

Narodila se v Brně roku 1957, ale jako krajina původu po rodičích je jí blízké Slovácko. Vystudovala Střední zemědělskou školu a až do roku 1993 pracovala jako zootechnička v Plemenářském podniku Albertovec na Hlučínsku. Po rozpadu podniku byla několik let ekonomkou v Agrozetu v Opavě, ale nakonec zemědělství opustila úplně. Amatérská výtvarná činnost ji provázela celý život – malování, šití, drhání, práce se slámou, tapisérie a podobně. Nakonec částečně díky nepřízni osudu, ale hlavně díky několika šťastným náhodám v roce 2000 „potkala“ sklo. K počátečnímu malováni se přidaly později i vitráže – šperky, drobné bytové doplňky a v poslední době i obrazy a sklo ve všech podobách se stalo hlavní náplní života. Pracuje metodou pokus-omyl a doufá, že se jí snad někdy podaří rukama vytvořit vše, co zatím nosí pouze v hlavě.

Vladimíra Vrlíková

 • výšivky

Člen:

Vladimíra Vrlíková

Obor:

Výšivky

Člen od roku:

2007

Kontakt:

Čeladná

E-mail:

Tel:

Narodila jsem se na Čeladné, kde bydlím dosud. Vystudovala jsem Střední ekonomickou školu. Po jejím absolvování až do odchodu do invalidního důchodu jsem pracovala jako účetní, ale i v důchodu se tímto zabývám, abych byla jak se říká v obraze, co se děje v ekonomice nového. K ručním pracím mě od mého dětství vedla babička. V dospělosti jsem navštěvovala i kurzy vyšívání. Zabývám se tzv. počítaným křížkem a výřezovou technikou dle počítaní nití. Od roku 2007 jsem členkou skupiny a snažím se každý rok vystavit jiné své dílo.

Čestmír Zahradníček

 • proutěné výrobky

Zuzana Zlá

 • kožedělná výroba

Člen:

Zuzana Zlá

Obor:

Kožedělná výroba

Člen od roku:

2009

Kontakt:

Frýdlant nad Ostravicí

E-mail:

z_z@seznam.cz

Tel:

776 678 005

WWW:

www.kmsaddlery.cz

Volně navazuji na tradici rodiny mého otce Karla Mročky v kožedělné výrobě.

Už jako malá jsem sedávala v koutě jeho dílny a vyráběla si různé kožené drobnosti, zatím co on westernová a anglická sedla.

Po revoluci založil rodinnou firmu Custom K.M. saddlery, s.r.o., která funguje dodnes. Já se ve volném čase zabývám výrobou kabelek a interiérových doplňků.

 

Výstava zahájena

 

Seznam vystavovatelů 2008

style=‚border-collapse:collap­se;border:none;mso-border-alt:solid windowtext .5pt; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;mso-border-insideh:.5pt solid windowtext; mso-border-insidev:.5pt solid windowtext‘>

Antonín

Balaš

malba, kresba

Igor

Balaš

řezby

Věra

Bedrunková

paličkovaná krajka

Helena

Bílková

výšivky

Marta

Blažková

malba na hedvábí

Jan

Blizňák

dřevomodelářství

Marcela

Cabáková

výšivky

Pavel

Červenka

dřevořezby

Jaromír

Červenka

fotografie

Romana

Čupová

keramika

Jarmila

Flaková

keramika

Josef

Franek

dřevořezby, malba

Leoš

Fridrišek

dřevořezby

Stanislav

Gorný

dřevořezby

Markéta

Hrabcová

vizovické pečivo

Anna

Hrbáčová

výšivky

Jarmila

Janečková

obrazy, plastiky

Irena

Jurásková

háčkovaná krajka

Václav

Kavka

práce se dřevem

Eva

Klimšová

keramika, dřevořezba

Dagmar

Kmětíková

paličkovaná krajka

Irena

Kočí

výrobky z papíru

Miroslav

Koláček

samorosty

Hana

Kosztyuová

výšivky

Josef

Kozel

samorosty

Mária

Kubalová

šustí

Eva

Lapčíková

keramika

Vladimír

Machek

polodrahokamy

Josef

Mazoch

malba

Petr

Mec

dřevěné výrobky

Ladislav

Ničman, lach

x:str="dřevo-kovo výrobky ">

dřevo-kovo výrobky

Františka

Pituchová

koláže k básničkám

<span style=‚mso-spacerun:yes‘> Anna </span

Plchová

šitá krajka

Alena

Pustková

kombinovaná technika

Pavla

Rechtenbergová

fotografie

Jan

Satina

obrazy, řezby

Aurélie

Smelíková

niutěné obrázky

Ing. Magda

Soukénková

háčkovaná krajka

Milan

Stáník

dřevořezby

Alena

Světlíková

obrazy

Petr

Ševeček

kovářské práce

Renata

Španíková

malba

Bohumír

Tkáč

dřevořezby

Martina

Válková

suchá vazba

Tomáš

Večeřa

obrazy

Pavel

Vítek

obrazy

Eva

Vránová

malba na sklo, vitráže

Vladimíra

Vrlíková

výšivky

Čestmír

Zahradníček

proutěné výrobky

Odkazy

Obec Ostravice

Oficiální stránky obce Ostravice

Knihovna Řepiště

Knihovna Řepiště

Region Frýdek-Místek

Navštivte Frýdek-Místek

Beskydy portál

Beskydy portál, Beskydy a Valašsko

Výstavu podporují :

Obec Ostravice

- Oficiální stránky obce Ostravice

Hotel Freud

- Hotel Freud, Ostravice 190

Kontakty

Předseda spolku:    Petr Maňák, Ostravice

Čestný předseda:    Jan Satina, Ostravice

Jednatelka:    Dr. Ing. Anna Plchová,   Rudé armády 69, Paskov,   e-mail:  anna.plchova@v­sb.cz

Pro členy

Členská schůze 2019

Zveme členy výtvarné skupiny Petra Bezruče  na členskou schůzi, která se koná v restauraci U řeky, Ostravice 241, ve čtvrtek 6.června v 16 hodin.

Na programu organizační záležitosti spojené s konáním výstavy 2019.

Pozor změna místa schůze, na rozdíl od minulých let se schůze koná v restauraci      U ŘEKY   (bývalý Ivánek),   jít cestou směrem od vlakového nádraží k Sepetné, cca 200 m od vlakového nádraží je most přes řeku Ostravici, hned za mostem vlevo je restaurace.

_____________­________________________­________________________­________________________­________________________­________________

 

Důležité informace pro členy 2017 

1) Přebírka výrobků 29. 6. 2017 od 10 do 17 hod. !!!!!!! Pozor změna je to ´ČTVRTEK !!!!!

  2) Zahájení výstavy 1. 7. 2017 v 10 hod.

  3) Ukončení výstavy 22. 7. 2017 v 17 hod.

  4) Odvoz výrobků a vyklizení sálu 23. 7. 2017 do 10 hod. 

 

Ve čtvrtek 8. 6. 2017 schůze spolku, U Tkáčů, 17:00 hod.  

 

Důležité informace pro členy

 1. 27. června 2016  - pondělí – instalace prázdných panelů

 2. 28. června 2016 – úterý  - konečná instalace prázdných panelů

 3. 29. června 2016 -středa –  „PŘEBÍRKA“  exponátů  9 –17 hodin –NUTNO dodržet termín a čas.  

 4. 30. června 2016 – čtvrtek – dokončení instalace výstavy, kontrola jmenovek, kontrola instalace

 5. 1. července 2016 – pátek – 13:00 až 17:00 – neoficiální odpoledne, bude otevřeno, pro návštěvníky KČT, pro tuto příležitost musí být služba: dva členové.

 

 

 

 

 

Schůze členů před výstavou

Dne 17. června 2016 se koná členská schůze, začátek v 16:00 hod,  Ostravice U Tkáčů. Jedná se důležitou schůzi před letošní výstavou, účast všech členů je NUTNÁ. Jednatelka.

Info k výstavě 2016

Probíhají přípravy výstavy v roce 2016, předpokládaný termín první tři týdny v červenci, přesný termín výstavy bude stanoven, rovněž se dovíte termín schůze členů spolku. Jednatelka.

 ____________­________________________­______________________

 

 

Info ke schůzi  - listopad 2015

Dne 19. 11. 2015 bude v restauraci U Tkáčů v Ostravici členská schůze, začátek 15:30, účast členů velmi žádoucí. Jednatelka.  ____________­________________________­______________________

 

Info k výstavě 2015

Předání exponátů pro výstavu proběhne ve čtvrtek 25. 6. 2015 v době od 10:00 do 17:00 hodin. Jednatelka.  ____________­________________________­________________________­________________________­____

Členská schůze

Schůze členů výtvarné skupiny Petra Bezruče se koná v pátek 10. 4. 2015 v restauraci U Tkáčů v Ostravici, začátek v 16:00 hod.  Jednatelka

_____________­________________________­________________________­________________________­___

Členská schůze – změna místa konání *****

Zveme členy výtvarné skupiny Petra Bezruče  na členskou schůzi, která se koná v restauraci u FREUD v Ostravici, pátek 29. května 2015, 16: 00 hod. Na programu organizační záležitosti spojené s konáním výstavy. Jednatelka__________­________________________­________________________­________________________­______

Členská schůze

Schůze členů výtvarné skupiny Petra Bezruče se koná v pátek 10. 4. 2015 v restauraci U Tkáčů v Ostravici, začátek v 16:00 hod.  Jednatelka

_____________­________________________­________________________­________________________­___

Členská schůze

Schůze členů výtvarné skupiny Petra Bezruče se koná v pátek 14. 3. 2014 v restauraci U Tkáčů v Ostravici, začátek v 15:30 hod.  Jednatelka 

_____________­________________________­________________________­________________________­___

Členská schůze

Členská schůze  výtvarné skupiny Petra Bezruče se koná  v patek 7.června 2013 v restauraci u Tkáčů, 15:30, na programu INFO – o nejbližším možném termínu výstavy, a to v  ROCE 2014, jednatelka

_____________­________________________­________________________­________________________­___

Pozvánku si můžete  prohlédnout  zde.

Hezký den všem,

vyšel článek o naší skupině a připravované výstavě, kdo má zájem může si jej přečíst zde.

_____________­________________________­________________________­________________________­___

Členská schůze

Zveme členy výtvarné skupiny Petra Bezruče  na členskou schůzi, která se koná v restauraci u Tkáčů v Ostravici, pátek 15. 6. 2012, 15:30 hod. Na programu organizační záležitosti spojené s konáním výstavy. Jednatelka

_____________­________________________­________________________­________________________­_____

Schůze

Schůze výtvarníků bude 18.5.2012 – restaurace u Tkáčů – Ostravice. Začátek v 15:30 hod.

Jednatelka

_____________­________________________­________________________­________________________­__

Schůze výboru

Dne 30. září 2011  – tj. pátek ve 15:30 hodin se koná hodnotící schůzka výboru výtvarné skupiny Petra Bezruče. Místo konání – tradičně v restauraci U Tkáčů, jednatelka.

_____________­________________________­________________________­________________________

Rozpis služeb

Kalendář – info pro členy, kdy mají službu.

03.07.2011 – Cabáková

04.07.2011 – Hanselová-Satinová

05.07.2011 – Tkáč

06.07.2011 – Skácelová

07.07.2011 – Sumcová

08.07.2011 – Bílková

09.07.2011 – Červenka Jaromír

10.07.2011 – Janečková

11.07.2011 – Blizňák

12.07.2011 – Fidzinská

13.07.2011 – Kolaříková

14.07.2011 – Večeřa

15.07.2011 – Kubalová

16.07.2011 – Kopcová

17.07.2011 – Hrabcová

18.07.2011 – Vrlíková

19.07.2011 – Bílská

20.07.2011 – Vránová

21.07.2011 – Světlíková

22.07.2011 – Baláž

23.07.2011 – Milatová

24.07.2011 – Gavlas

25.07.2011 – Červenka Pavel

26.07.2011 – Kopcová

27.07.2011 – Ničman – lach

28.08.2011 – Španiková

29.07.2011 – Soukenková

30.07.2011 – Habrová

31.07.2011 – Urbásek

01.08.2011 – Staník

02.08.2011 – Gorný

03.08.2011 – Smelíková

04.08.2011 – Kozel

05.08.2011 – Ničman -lach

06.08.2011 – Blažková

_____________­________________________­________________________­________________________­_____

Pozvánka ke stažení + plakát

Vážení členové,

kdo nemá pozvánku na letošní výstavu tak si jí může stáhnout zde a vytisknout. Totéž platí o plakátu, který se tiskne na dvě strany A4 a je potřeba jej slepit.

_____________­________________________­________________________­_______________________

Informace k výstavě

Vážení členové sdružení,

Letošní výstava se uskuteční ve dnech od 3. 7. 2011  do 6. 8. 2011

Důležité informace pro uskutečnění výstavy:

Přebírka exponátu a suvenýrů – 1. 7. 2011 PÁTEK od 10:00 hod. do 17:00 hod.

Zahájení výstavy 3. 7. 2011 NEDĚLE od 10:00 hod.

Ukončení výstavy 6. 8. 2011 SOBOTA v 17:00 hod.

Ti, kteří nebudou mít exponáty prodejné a nebudou mít prodej suvenýrů si mohou své exponáty odvézt z výstavy již v sobotu, ale ne dřív než bude výstava ukončena !!!

Vyúčtování prodeje suvenýrů a exponátů proběhne v NEDĚLI 7. 8. 2011 od 9:00 hod.  do 11:00 hod.

Další schůze na které se budou projednávat detaily výstavy se koná 17. 6. 2011 v 15:30 hod. v restauraci U Tkáčů v Ostravici.

Účast všech, kteří vystavují   N U T N Á ! ! !

Výbor výtvarné skupiny se sejde ve stejný den, na stejném místě ve 14:30 hod. Jmenovitě se to týká těchto členů: Satina, Plchová, Cabáková, Kozel J., Holubová, Červenka J., Blažková, Ševeček, Ničman a Fajkus.

_____________­________________________­________________________­________________________­_____

Termín letošní výstavy

Letošní výstava, kterou každý rok pořádáme bude probíhat ve dnech 3. 7. 2011 až 6. 8. 2011

Na jejích přípravách již nyní pilně pracujeme.

_____________­________________________­________________________­_________________________

Schůze členů výtvarné skupiny

Výbor výtvarné skupiny Petra Bezruče svolává členskou schůzi, která se uskuteční dne 20. 05. 2011 v 15:30 hod. v restauraci U Tkáčů v Ostravici. Účast všech členů nutná – na programu organizace výstavy v letošním roce a volba nového výboru skupiny.

Stávající výbor výtvarné skupiny se sejde téhož dne na stejném místě v 14:30 hod.

_____________­________________________­________________________­_____________________

INFO 22. 5. 2011:

V pátek 20. 5. 2011 se konala členská schůze Výtvarné skupiny Petra Bezruče. Na schůzi seznámil stávající výbor skupiny, členy skupiny s úspěšností 40. jubilejní výstavy, přijali jsme mezi nás 5 nových členů jejichž obory budou zpestřením pro naše další působení, proběhla volba nového výboru skupiny a projednávali jsme přípravu letošní výstavy.

_____________­________________________­___________________

INFO 1. 3. 2011:

V pátek 25. 2. 2011 se sešel výbor Výtvarné skupiny Petra Bezruče. Na své schůzce projednal úspěšnost 40. jubilejní výstavy, přípravu další výstavy v letošním roce a skutečnost, že členy skupiny čeká volba nového výboru skupiny.

_____________­________________________­___________________

INFO 30. 4. 2010:

Dnes proběhla členská schůze. Příští schůze členů Výtvarné skupiny Petra Bezruče se koná dne 11. 6. 2010 v restauraci U Tkáčů, Ostravice. Začátek 15:30 hodin. Účast všech členů NUTNÁ ! ! ! Budou projednány detaily instalace čtyřicáté výstavy.

 

INFO 18. 9. 2009:

Dne 18. 9. 2009 proběhla schůze výboru Výtvarné skupiny Petra Bezruče, na které byl projednán následující program:

 • Hodnocení 39. ročníku výstavy
 • Seznámení členů výboru s ekonomickým stavem skupiny
 • Seznámení členů výboru s postupnou náplní a další náměty k zveřejnění na WWW stránkách skupiny
 • Návrhy na pořízení drobného inventáře, který by usnadnil organizaci a istalaci každoročních výstav
 • Příprava 40 jubilejní výstavy v roce 2010
Stručně ze schůze výboru:

Výstavu v roce 2009 navštívilo celkem 2781 návštěvníků z niž bylo 1545 důchodců a dětí. Návštěvnost rok od roku klesá – návrh k zamyšlení jak přílakat na výstavu větší počet návštěvníků.

Byla řešena ekonomická situace skupiny – bližší informace podá pokladník na schůzi všech členů.

Postupně se stále pracuje na náplni a zveřejňování informací na WWW stránkách skupiny. Probíhá aktualizace a zveřejňování informací.

Projednání návrhu, zda by nebylo vhodné zakoupit drobný inventář pro snazší instalaci výstav. Například drobné nářadi, jednotné ubrusy, voděodolné propagační tabule a další.

Postupná příprava k organizaci 40 jubilejní výstavy.

 

INFO 7. 8. 2009:

Výstava končí v sobotu 8. 8. 2009 Exponáty možno odvézt až po 17. hodině

p.Holubová vyplácí v neděli 9. 8. 2009 od 8.00–9.30 hod.

Definitivní odvezení prací je v neděli 9. 8. 2009 do 10. hodin

 

Stanovy sdružení o názvu „Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici“

I.

1. Výtvarná skupina Petra Bezruče (dále jen skupina) je nepolitickou, dobrovolnou a nezávislou otevřenou zájmovou organizací občanů České republiky. Sídlem skupiny je Ostravice. 

2. Smyslem a posláním činnosti skupiny je uchovat a rozvíjet tradiční výtvarnou zájmovou uměleckou činnost v našem kraji. Podporovat ušlechtilé zájmy a záliby lidí k aktivnímu využití volného času, pěstovat lásku k přírodě, kraji, zvykům a lásku k práci a zpracování ušlechtilých přírodních materiálů. Neuzavírá se novým směrům výtvarné tvorby. 

3. Ve své činnosti bude skupina používat razítko tohoto znění:

 

VÝTVARNÁ SKUPINA

P. BEZRUČE, OSTRAVICE

II.

1. Členem skupiny se může stát každý občan regionu Pobeskydí, který písemně požádá o přijetí, na členské schůzi předloží své práce k posouzení umělecké komisi , která posoudí práce zájemce, a je přijat nadpoloviční většinou přítomných na členské schůzi. 

Nově přijatý člen zaplatí zápisné 50,– Kč. Každý člen zaplatí roční příspěvek 50 Kč, což může být ve zvláštních případech, o kterých rozhodne výbor, prominuto. Nebude-li se člen zúčastňovat činnosti 3 roky, bude mu členství zrušeno. 

2. Člen skupiny obdrží stanovy, se kterými je povinen se seznámit a dodržovat je. Má právo zúčastňovat se členských schůzí s právem hlasovacím, rovněž zúčastňovat se výstav a všech akcí, které bude skupina pořádat. Člen je povinen se podílet přiměřeně na přípravě výstav, v zajišťování výstavních služeb a na likvidaci výstav. Každý člen se zavazuje napomáhat rozvoji lidové umělecké tvořivosti a činnosti v kraji vyhledáváním dalších lidových výtvarníků a předáváním zkušeností mladým zájemcům. 

3. Orgánem je a činnost skupiny řídí 9-ti členný řídící výbor s těmito funkcemi: předseda, místopředseda, jednatel, pokladník, hospodář, předseda umělecké komise, předseda revizní komise a 2 členové bez zvláštních funkcí. Funkční období výboru je 2 roky. Členské schůze se schází dle potřeby, obvykle před výstavními akcemi. Výbor se schází dle potřeby minimálně 2 x ročně. Při hlasování na členských schůzích je vždy potřeba nadpoloviční většina všech přítomných. 

4. Finanční prostředky spravuje pokladník. Jsou uloženy u peněžního ústavu. Jejich použití musí být v každém případě odsouhlaseno výborem a o stavu hospodaření je podávána zpráva na členské schůzi. Podpisové právo má předseda a pokladník a členskou schůzí pověřený člen výboru. 

5. Skupina vede o své činnosti zápisy, kroniku a jednoduché účetnictví, které vede pokladník.

III.

1. Obecní úřad v Ostravici napomáhá skupině při organizaci výstav (spolupráce s orgány místní samosprávy a pod.).

2. Výstavní činnost se řídí samostatnými výstavními směrnicemi.

3. Stanovy byly schváleny na schůzi přípravného výboru dne 24. 4. 1997

IV.

1. Skupina zaniká dobrovolným rozpuštěním nebo sloučením s jiným sdružením , což musí být odsouhlaseno členskou schůzí. 

Členové

Hledat podle oboru

 

Hledat podle příjmení

Historie

Stručně o historii

Počátky Výtvarné skupiny Petra Bezruče sahají do doby před více než 40ti lety. První výstava se konala v roce 1970 a byla spojena s oslavami 100. výročí narození Petra Bezruče a konala se v sále Osvětové besedy. Hlavním iniciátorem a organizátorem prvé výstavy byl především Karel Tobola, kolem něhož se soustředila skupina lidových tvůrců z Ostravice. Byli to  Jan Satina, Josef Bužga (žáci řídícího učitele Leopolda Parmy, obrazy), Jan Gistinger, Čeněk Zámečník (samorosty) a Dolores Tichá (dřevořezba). Karel tobola byl v té době už velmi  známý tvůrce samorostů, za sebou měl již celou řadu výstav. Na prvé výstavě mohli návštěvníci shlédnout  přes 520 samorostů, které byly doplněny o krajinomalby, portréty, dřevěnice a dřevěné plastiky, vystavovalo šest výtvarníků. Na jubilejním, 5. ročníku  v roce 1975 vystavovalo již 24 lidových tvůrců. Objevily se nové obory jako například smaltem provedené malby na plechu, intarzie z barevných dřev, souborná kolekce užitkových předmětů, broušené polodrahokamy, práce z kovu. Jan Gistinger „samorostář“, spoluzakladatel Sdružení byl prvním předsedou sdružení, po té jej vystřídal Karel Tobola. Před zahájením další výstavy v roce 1975 byla provedena volba nového výboru, do jehož čela byl zvolen Luboš Michalec.

Na desáté jubilejní  výstavě Lidové tvořivosti v Beskydech v roce 1980 vystavovaly téměř tři desítky výtvarníků, z nichž každý měl vztah k Ostravici a Beskydám. Jejich práce dokumentovaly, že člověk nemusí být zrovna věhlasný umělec, aby vytvořil půvabné a zajímavé věci. Návštěvníci výstavy mohli obdivovat tradiční samorosty, dřevořezby, drhané závěsy, malby, keramiku, dřevěné výrobky a další. Obohacením dalších výstav byl vstup do spolku lidového umění Františky Pituchové – lidové básnířky, vypravěčky i autorky lidových písní. Dvacátý ročník jubilejní výstavy zájmové umělecké činnosti v Beskydech v roce 1990 byl pestrou přehlídkou lidové tvorby, na níž některé exponáty svou úrovní dosahovaly profesionální úrovně. V roce konání jubilejní výstavy 1990 měla skupina 40 tvůrců.  

Psal se rok 1995 a osvětová beseda byla v obci zrušena a počínaje rokem 1997 tradiční výstavy lidového umění v obci zajišťovala výtvarná skupina Petra Bezruče sama. Tímto rozhodnutím doznaly zásadní změny původně platné „Stanovy spolku“ a výtvarná skupina se stala nepolitickou, dobrovolnou a nezávislou – otevřenou zájmovou organizací České republiky s oficiálním názvem  Výtvarná skupina Petra Bezruče Ostravice. Smyslem a posláním činnosti sdružení zůstalo i nadále uchovat a rozvíjet tradiční – výtvarnou zájmovou uměleckou činnost v našem kraji. Novými doplňujícím stanovami byly upřesněny zásady hospodářské činnosti výtvarné skupiny, práce a činnost řídícího výboru, členství ve sdružení, jejich povinnosti a další.

Připomenňme ještě další drobnou ale zároveň významnou událost, kdy v roce 1996 navštívil město Frýdek-Místek tehdejší americký prezident Bill Clinton. Při příležitesti této návštěvy mu starosta Frýdku-Místku Pavel Vyvijal předal dřevořezbu pana Stanislava Gorného, dlouholetého člena skupiny. Dřevořezba bude sloužit pro účely tehdy nově založeného muzea Cedar Rapids – muzeum založeno pomocí československé komunity v Americe (http://www.crma­.org/) v americké státu Iowa.

Jubilejní 30. výstava se konala v roce 2000, návštěvníci obdivovali práce 49 vystavovatelů. Kromě tradičních samorostů, obrazů, dřevořezeb, kovářských prací, keramiky, smaltů, výšivek se objevily i další obory jako kresba na hedvábí, suchá vazba, výrobky z kůže, koláže a básničky, šitá krajka, paličkovaná krajka, proutěné výrobky, velikonoční zdobená vajíčka. K jubilejní výstavě byla vydána publikace „Třicetiletá historie výstav lidového umění v Ostravici 1970 –2000“, jejíž autorem je Karel Šrom a která slouží jako cenný zdroj informací, jak tomu je i v této zprávě.   

V roce 2004 uspořádalo sdružení také velikonoční výstavu, která se uskutečnila v sále restaurace u Tkáčů. Exponáty měly především podtrhnout atmosféru velikonočních tradic. 

Rok 2005 byl ve znamení příprav  jubilejní 35. výstavy. Své práce představilo 39 lidových výtvarníků. Jako na prvé výstavě před dlouhými třiceti pěti léty mohli návštěvníci obdivovat práce Jana Satiny, ale i dalších dlouholetých členů skupiny – obrazy Aleny Světlíkové, dřevořezby Michala Dubkaniče, nebo samorosty Miroslava Koláčka a práce ostatních členů skupiny v tradičních oborech. 

O možnost vystavit své práce se hlásili další zájemci, v roce 2007 na výstavě představilo své výrobky neuvěřitelných 56 členů výtvarné skupiny. 

V roce 2010 byla slavnostně přestřižena páska jubilejního 40. ročníku výstavy zájmové a umělecké činnosti v Beskydech. Celkem 50 členů skupiny připravilo své exponáty pro návštěvníky výstavy, mezi nimiž je hodně těch, kteří výstavy navštěvují pravidelně. 

V roce 2012 se skupina rozloučila s paní Františkou Pituchovou narozenou ve Starých Hamrech-Hamrovicích, mnohokrát celostátně oceňovanou členkou České národopisné společnosti, která se zasloužila o uchování lašského starohamerského nářečí jako pokladu z nejcennějších. Jmenujme její básnické sbírky  Mojim rodnym (1988), Hlupoty (1997), Pozbirane po našimu (2004)- v jejích básních nacházíme silný apel doby daleko přesahující hranice našeho kraje (výstava v r. 2005 v Národní knihovně Klementinu v Praze a další). Připomeňme její výrok "Na svět sem došla, abystě měli almarky plne lasky a citu.“ (almarky=srdce).

V roce 2013 a 2014  se výstava nekonala, neboť hotel Freud procházel generální rekonstrukcí. Díky tomu ale skupina mohla v červenci roku 2015 zahájit další výstavu ve velmi pěkně zrekonstruovaných prostorách hotelu, což ocenili i navštěvníci, jen na zahájení jich přišlo více než 300.

 V roce 2019 došlo k velké změně v historii výstavy. Do této doby se výstava konala výhradně v protorách sálu hotelu Freud. Od roku 2019 se výstava koná v sále tělocvičny Základní školy Ostravice.

V roce 2019 výstava zahajuje slavnostně dne 6. července, v 10:00 hodin v sále tělocvičny Základní školy v Ostravici. Kulturní program slavnostního zahájení tradičně obohacuje svou lidovou hudbou cimbálová skupina  Kotci, zatančí folklórní soubory Ondráš a Ondrášek z Janovic a výstavu otevírá lašský král Zdeněk Vilém Krulikovský. Představí se práce lidových tvůrců – obrazy, grafika, samorosty, dřevořezby, umělecké kovářství, keramika, paličkovaná, šitá a háčkovaná krajka, výšivky, užitné předměty z pedigu, suchá vazba, modely staveb, fotografie, zdobené perníky, pečivo, práce z kůže a jiné V roce 2019 má sdružení 55 členů zejména z kraje pod Beskydami, ale také z Ostravy a Těšínska. Skupinu řídí 9-ti členný výbor. Současným předsedou je Petr Maňák z Ostravice, který v roce 2015 vystřídal ve vedení Jana Satinu, jenž zůstavá čestným předsedou (zmiňme zde Miloslava Fajkuse, který tuto funkci zastával téměř 20 let až do roku 2012 a přispěl významnou měrou k úspěšné činnosti skupiny) 

O nás

Výtvarná skupina Petra Bezruče založena v roce 1970 má více než 45-ti letou historii (navázali jsme na výstavy pod Osvětovou besedou). Za tu dobu vystavovalo více než 150 umělců z regionu Beskyd. Výstava se konala do roku 2017 každý rok v Ostravici v sále hotelu Freud. Od roku 2019 se výstava koná v sále tělocviřny Základní školy v Ostravici. Výstava trvá cca 4  týdny v měsíci červenci. Naší výstavu navštěvuje každý rok více než cca 3 tisíce návštěvníků z Čech, ale i ze zahraničí. Jsme rádi, že se naše výstava stala pod Beskydami  tradicí a že řada návštěvníků zavítá každý rok na její slavnostní zahájení či ji navštíví v průběhu jejího konání.

Obory které jsou vystavovány

Dřevořezby, malby, grafiky, keramika, dřevomodelářství, paličkovaná a šitá krajka, koláže, výšivky, kované výrobky, fotografie, výrobky ze dřeva, samorosty, vazby ze suchých květů, kožené výrobky a další.

Nynější členové výboru:

Předseda: Petr Maňák

 1. Zástupce předsedy: Dr. Ing. Anna Plchová
 2. Zástupce předsedy: Marta Blažková

 

Hromadné foto členů ze zahájení výstavy v roce 2008

Galerie 2010

Prázdninová výstava se konala od 5. července 2009 do 8. srpna 2009. Návštěvníci měli možnost shlédnout exponáty od 46 členů naší skupiny. Přivítali jsme 2781 návštěvníků. Na schůzi 18. 9. 2009 výboru výtvarné skupiny padla jednoznačně podpora přípravě jubilejní výstavy s pořadovým číslem 40 v příštím roce 2010.

dddd

kec